Yükleniyor...

3. Avrupa Oyunları'nda Rekor Başarı

Post image
22 Haz
Polonya'da 21 Haziran'da başlayan 3. Avrupa Oyunları, kapanış töreniyle resmen sona erdi.

3. Avrupa Oyunları, Türkiye için tarihi bir başarıya sahne oldu. Türkiye, madalya rekorunu kırarak oyunları tamamladı ve kendi altın madalya rekorunu da kırdı.

Polonya’da düzenlenen 3. Avrupa Oyunları’nı Türkiye 9 altın, 9 gümüş ve 20 bronz olmak üzere toplam 38 madalya ile tamamladı. 48 ülkeden 7 bin 300 sporcunun 26 branşta katıldığı oyunlarda Türkiye, 19 branşta 103’ü kadın, 90’ı erkek olmak üzere 193 sporcuyla madalya mücadelesi verdi. Milli sporcular, oyunlarda en çok altın ve toplam madalya sayısına ulaşırken, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları için 7 de kota kazanmayı başardı.

ALTIN MADALYADA REKOR

Türkiye altın madalyada da oyunlardaki kendi rekorunu kırdı.

Daha önce Azerbaycan’da 6, Belarus’ta da 2 altın madalya alan milliler, bu rakamın toplamını Polonya’da geçmeyi başardı. Türkiye, 9 altın madalyayla önceki iki oyunların toplamında da fazla altın madalya elde etti.

EN İYİ SIRALAMA

Türkiye, oyunlardaki en iyi madalya sıralamasına da Polonya’da elde etti.

Ay-yıldızlılar, 3. Avrupa Oyunları’nda ilk 10 ülke arasına girmeyi başardı. Türkiye, 49 ülke arasından oyunları 9. sırada bitirdi.

Azerbaycan’da takım olarak 14. sırada yer alan Türkiye, Belarus’ta da 24. olmuştu.

POLONYA’DAN PARİS’E 7 KOTA

Polonya’daki oyunlarda, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’na 10 disiplinde kota verildi.

Bu branşların 8’inde milli sporcular yarıştı. Türkiye, boksta 6, atıcılıkta ise 1 sporcusu olmak üzere toplam 7 kota almayı başardı.

Polonya’ya damga vuran branşlardan olan boksta kadınlarda son olimpiyat şampiyonu Busenaz Sürmeneli, olimpiyat ikincisi Buse Naz Çakıroğlu, dünya şampiyonu Hatice Akbaş, Gizem Özer, erkeklerde ise Samet Gümüş ve Tuğrulhan Erdemir, 2024 Paris kotası aldı.

Atıcılıkta da İsmail Keleş, 10 metre havalı tabancada Paris biletini elde etti.

KADIN SPORCULAR DAMGA VURDU

Kadın milli sporcular, aldıkları madalyalarla Polonya’daki oyunlara damga vurdu. Elde edilen 9 altın madalyanın 7”sini kadın sporcular aldı. Toplam 38 madalyanın ise 21’ini Türk kadın sporcular elde etti.

BOŞ GEÇMEDİK

Türkiye, organizasyonun her günü madalya almayı başardı.

Milli sporcular, açılış töreninden kapanış törenine kadar olan 12 günde de Türkiye’ye madalya sevinci yaşattı.

“BUSE”LER YİNE ZİRVEDE

Olimpiyat madalyalı milli boksörler Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu, Polonya’ya da damga vurdu.

2020 Tokyo’da altın madalya kazanan, daha sonra dünya şampiyonluğunu da tekrarlayan Busenaz Sürmeneli, 3. Avrupa Oyunları’nda da altın madalya altı.

Tokyo’da gümüş madalya alan, Avrupa ve dünya şampiyonlukları bulunan Buse Naz Çakıroğlu da başarılarına bir yenisini ekledi. Buse Naz, üst üste 2. kez Avrupa Oyunları şampiyonu oldu.

ATICILIKTA KOTA GELDİ

Atıcılık branşında tek altın madalyayı ve tek kotayı İsmail Keleş elde etti.

İsmail, 10 metre havalı havalı tabancada hem altın madalya aldı hem de 2024 Paris kotasını elde etti.

TEKVANDAODA İKİ, KARATE VE KİCKBOKSTA 1’ER ALTIN

Türkiye, oyunlarda tekvando branşında 2, karatede ise 1 altın kazandı. Dünya ve Avrupa şampiyonu milli tekvandocu Nafia Kuş ile 17 yaşındaki milli sporcu Sude Yaren Uzunçavdar, altın madalya elde etti. Karatede ise son olimpiyat ikincisi Eray Şamdan, Türkiye’ye altın madalya kazandırdı. Kickboksta da kadınlarda Emine Aslan, altın madalya aldı.

MUAYTHAİ’DE 2 ALTIN

Muaythai branşında Türkiye, iki altın madalya aldı. Kadınlarda milli sporcular Gülistan Turan ve Bediha Taçyıldız, birinci olarak İstiklal Marşı’nı dinlettiler.

EN FAZLA MADALYA ALINAN BRANŞLAR

Oyunlarda madalya alan isimler şöyle:

Altın madalya (9): Busenaz Sürmeneli, Busenaz Çakıroğlu (Boks), İsmail Keleş (Atıcılık), Nafia Kuş, Sude Yaren Uzunçavdar (Tekvando), Gülistan Turan ve Bediha Taçyıldız (Muaythai), Eray Şamdan (Karate), Emine Arslan (Kickboks)

Gümüş madalya (9): Necati Er, Tuğba Danışmaz (Atletizm), Samet Gümüş (Boks), Ali Sofuoğlu (Karate), Sercan Koç, Kübra Kocakuş (Muaythai), 10 Metre Havalı Tabancı Erkek Milli Takımı, Trap Kadın Milli Takımı (Atıcılık), Merve Dinçel (Tekvando).

Bronz madalya (20): Emircan Haney, Hazal Burun (Okçuluk), İsmail Nezir, Mehmet Çelik (Atletizm), Tuğrulhan Erdemir, Hatice Akbaş, Gizem Özer (Boks), Recep Men, Cevat Kır, Funda Güleç (Kickboks), Erman Eltemur, Serap Özçelik Arapoğlu, Tuba Yakan, Gülbahar Gözütok (Karate), Enis Yunusoğlu, Ezgi Keleş (Muaythai), Artistik Yüzme Kadın Milli Takımı (Su sporları), Hüseyin Kartal, Emre Kutalmış Ateşli, Hatice Kübra İlgün (Tekvando). (AA)

 
Paylaş:

Basketbol Okulları

Tümünü Göster

Futbol Okulları

Tümünü Göster

Voleybol Okulları

Tümünü Göster

Cimnastik Okulları

Tümünü Göster

Yüzme Okulları

Tümünü Göster

Yaz Okulları

Tümünü Göster
Yukarı